No Diario Oficial de Galicia núm. 126, do 7 de xullo de 2015, publícase a Resolución do 29 de xuño de 2015, da Secretaría Xeral para o Deporte, pola que se establecen as bases reguladoras para a concesión de bolsas, en réxime de concorrencia competitiva, de tecnificación e rendemento deportivo para o Centro Galego de Tecnificación Deportiva para a tempada 2015/16, e pola que se procede á súa convocatoria, que establece no artigo 3.5. un prazo dun mes para que as federacións deportivas galegas presenten as solicitudes.
Unha vez que rematou o prazo de presentación de solicitudes, a Comisión de Análise estudou a documentación presentada polas federacións deportivas, que explicaron os proxectos deportivos presentados (anexo II da convocatoria) e comprobouse o cumprimento de todos os aspectos establecidos na convocatoria.
Unha vez rematado o estudo por parte da Comisión de Análise, o presidente desta remitiu a totalidade da documentación presentada, que cumpriu as exixencias contidas nas bases da convocatoria á Comisión de Selección, que foi a encargada da valoración das solicitudes recibidas e de formular a proposta motivada de resolución provisional, que foi comunicada aos solicitantes (federacións deportivas) con expresión aos deportistas bolseiros e o réxime de bolsa concedida.
Rematados os exames da convocatoria extraordinaria (setembro), a Comisión de Selección, tendo en conta os seus resultados e avaliadas as alegacións presentadas á listaxe provisional comunicada aos solicitantes, formula a proposta motivada de resolución definitiva ao titular da Secretaría Xeral para o Deporte, órgano encargado de resolver sobre a concesión ou denegación das solicitudes presentadas.
Acreditadas as actuacións levadas a cabo pola Comisión de Selección a que se refire o artigo 4.2 das bases reguladoras establecidas pola resolución citada e as propostas formuladas por esta, tendo en conta o disposto no artigo 33 do Decreto 11/2009, do 8 de xaneiro, polo que se aproba o Regulamento da Lei 9/2007, do 13 de xuño, de subvencións de Galicia, logo do estudo detallado das solicitudes formuladas en que se comprobaba a concorrencia dos requisitos requiridos, tal e como queda documentado na acta redactada con ocasión da sesión de traballo levada a cabo con data 7 de setembro de 2015, e vista a proposta formulada pola citada comisión de selección, e en virtude das atribucións que me foron conferidas
DISPOÑO:
Artigo único
1. Outorgar a concesión de bolsas de tecnificación e rendemento deportivo para o Centro Galego de Tecnificación Deportiva para a tempada 2015/16 a favor dos seguintes deportistas propostos, identificados por apelidos e nome e ordenados polo réxime de bolsa concedida, unha vez aplicados os criterios establecidos nos artigos 11 e 18 das bases reguladoras do procedemento.
Os artigos 9 e 16 da convocatoria establece a seguinte natureza e número de bolsas que se van conceder:
Instalacións do Centro Galego de Tecnificación situadas en Pontevedra, rúa Padre Fernando Olmedo, 1:
Grupo de tecnificación.
Deportistas que fagan 15, 16, 17 ou 18 anos no 2016 (nados nos anos 2001, 2000, 1999 e 1998).
– Praza de residente: residentes de fóra do Concello de Pontevedra.
Beneficios da praza: matrícula no IES adscrito ao centro, aloxamento (de domingo a xoves) e manutención completa (de luns a venres), servizo de lavandaría, incorporación ao grupo de adestramento da súa modalidade, instalacións deportivas, servizo médico-deportivo, servizo de fisioterapia e titoría.
– Praza de externo 1: residentes no Concello de Pontevedra.
Beneficios da praza: matrícula no IES adscrito ao centro, xantar no comedor da residencia (de luns a venres), incorporación ao grupo de adestramento da súa modalidade, instalacións deportivas, servizo médico-deportivo, servizo de fisioterapia e titoría.
Grupo de rendemento.
Deportistas de máis de 18 anos.
– Praza de residente: deportistas que fagan de 19 a 25 anos no 2016 (nados do ano 1997 ao 1991) que residan fóra do Concello de Pontevedra, que estean matriculados nalgún centro educativo.
Beneficios da praza: aloxamento (de luns a domingo) e manutención completa (de luns a venres), servizo de lavandaría, incorporación ao grupo de adestramento da súa modalidade, instalacións deportivas, servizo médico-deportivo e servizo de fisioterapia.
– Praza de externo 2: deportistas que fagan de 19 a 25 anos no 2016 (nados do ano 1997 ao 1991).
Beneficios da praza: xantar no comedor da residencia (de luns a venres), incorporación ao grupo de adestramento da súa modalidade, instalacións deportivas, servizo médico-deportivo e servizo de fisioterapia.
– Praza de externo 3: deportistas maiores de 18 anos.
Beneficios da praza: instalacións deportivas, servizo médico-deportivo e servizo de fisioterapia.
– Elite: deportistas maiores de 25 anos.
Beneficios da praza: xantar no comedor da residencia (de luns a venres), instalacións deportivas, servizo médico-deportivo e servizo de fisioterapia.
A adxudicación do tipo de praza (externo 2, externo 3 ou elite) está determinada ademais pola aplicación dos criterios establecidos no punto sexto da convocatoria.
– Número de bolsas.
Convócanse un máximo de 195 prazas.
Grupo de tecnificación:
Ata 80 prazas de residente.
Ata 10 prazas de externo 1.
Grupo de rendemento:
Ata 12 prazas de residente (grupo rendemento).
Externo 2, externo 3 e elite, ata un máximo de 93 prazas. A decisión da Comisión de Selección segundo os criterios establecidos no punto sexto da convocatoria.
Insatalacións do Centro Galego de Vela, situado na Rampla de Cavadelo, s/n, na localidade de Vilagarcía de Arousa:
Deportistas que naveguen en clases olímpicas de tecnificación así como de alto rendemento (con posibilidade de clasificación a Río 2016) e con 16 anos cumpridos en adiante.
Os beneficios desta bolsa corresponderán á utilización das instalacións do Centro Galego de Vela situado na Rampla de Cavadelo, s/n, na localidade de Vilagarcía de Arousa, e aos medios técnicos (adestradores) á disposición do centro.
O número de bolsas convocado é un máximo de 25 prazas.
A Secretaría Xeral para o Deporte, vista a proposta da Comisión de Selección, poderá cubrir ou non a totalidade das prazas ofertadas en ambas as dúas instalacións.
2. Esta resolución esgota a vía administrativa e contra ela poderán interporse os seguintes recursos, sen prexuízo de que os interesados poidan exercer calquera outro que consideren procedente:
a) Recurso potestativo de reposición ante o secretario xeral para o Deporte no prazo dun mes contado a partir do día seguinte ao da notificación da resolución, se esta for expresa, ou de tres meses contados a partir do seguinte a aquel en que se produza o acto presunto.
b) Recurso contencioso-administrativo ante a Sala do Contencioso-Administrativo do Tribunal Superior de Xustiza de Galicia, no prazo de dous meses contados a partir do día seguinte ao da notificación da resolución, se esta for expresa, ou de seis meses contados a partir do seguinte a aquel en que se produza o acto presunto.
Santiago de Compostela, 15 de setembro de 2015
José Ramón Lete Lasa
Secretario xeral para o Deporte
ANEXO I
Grupo de tecnificación
Residentes
Apelidos e nome |
Matrícula |
Curso |
Modalidade |
1. Alfaya Moreira, Eduardo |
Renovación |
2º bacharelato |
Remo |
2. Álvarez Rodríguez, Rafael |
Nova |
3º ESO |
Loita |
3. Andrade Budiño, Gaspar |
Renovación |
2º bacharelato |
Natación |
4. Barbado Fernández, Martín |
Renovación |
3º ESO |
Bádminton |
5. Barreiro Hermelo, David |
Renovación |
1º bacharelato |
Piragüismo |
6. Bello Rodríguez, Carmen |
Nova |
3º ESO |
Tríatlon |
7. Cadenas Suárez, Guillermo |
Nova |
2º bacharelato |
Judo |
8. Calviño Hermida, Salomé |
Nova |
4º ESO |
Tríatlon |
9. Cañibano de Celis, Elena |
Renovación |
4º ESO |
Judo |
10. Carbón Castro, Ana |
Renovación |
4º ESO |
Bádminton |
11. Carneiro Viqueira, Xabier |
Renovación |
4º ESO |
Natación |
12. Carnota Fandiño, Rebeca |
Renovación |
2º bacharelato |
Tríatlon |
13. Castaño García, Inés |
Nova |
1º bacharelato |
Tríatlon |
14. Castro Pereira, Brais |
Renovación |
2º bacharelato |
Slalom |
15. Citoula Pérez, Pedro |
Nova |
3º ESO |
Piragüismo |
16. Cons Gestido, Águeda |
Nova |
4º ESO |
Natación |
17. Costa Rama, Lorena |
Nova |
3º ESO |
Slalom |
18. Dacosta Docampo, Irene |
Renovación |
2º bacharelato |
Piragüismo |
19. Díaz Orosa, Roberto |
Nova |
3º ESO |
Loita |
20. Escourido García-Sousa, Luis |
Nova |
1º bacharelato |
Remo |
21. Fernández Casais, Rubén |
Renovación |
2º bacharelato |
Piragüismo |
22. Fernández de la Iglesia, Anxo |
Nova |
2º bacharelato |
Taekwondo |
23. Fontán Señoráns, Manuel |
Nova |
3º ESO |
Piragüismo |
24. Frieiro Carril, Carla |
Nova |
3º ESO |
Piragüismo |
25. Gago Martínez, Alejandro |
Renovación |
1º bacharelato |
Remo |
26. García Garay, Macarena |
Nova |
1º bacharelato |
Natación |
27. García Neira, Xoel |
Nova |
3º ESO |
Piragüismo |
28. García Sarita, Carlos Yobanni |
Nova |
3º ESO |
Loita |
29. García Torres, Rocío |
Renovación |
2º bacharelato |
Judo |
30. Gestoso Uzal, Noelia |
Nova |
1º bacharelato |
Bádminton |
31. González García, Andrea |
Nova |
1º bacharelato |
Atletismo |
32. González Matilla, Julio |
Nova |
1º bacharelato |
Piragüismo |
33. Goyanes García, Paula |
Renovación |
2º bacharelato |
Natación |
34. Graña Alonso, Pablo |
Nova |
1º bacharelato |
Piragüismo |
35. Iglesias Cuevas, Diego |
Nova |
1º bacharelato |
Loita |
36. Iglesias Fernández, Marta |
Nova |
1º bacharelato |
Piragüismo |
37. Lages Brión, Alexandre |
Nova |
3º ESO |
Natación |
38. Lameiro Rodríguez, Ahinoa |
Renovación |
4º ESO |
Slalom |
39. Manso Fraga, Tomás |
Renovación |
2º bacharelato |
Natación |
40. Martínez Baz, Miguel |
Nova |
1º bacharelato |
Remo |
41. Martínez Pachón, Gabriel |
Nova |
3º ESO |
Piragüismo |
42. Meira Gestido, Laura |
Renovación |
2º bacharelato |
Atletismo |
43. Miguélez Méndez, Iris |
Renovación |
2º bacharelato |
Loita |
44. Novas Barral, Emilio |
Nova |
1º bacharelato |
Atletismo |
45. Ochoa Fernández, Manuel |
Renovación |
2º bacharelato |
Slalom |
46. Oliveros Olaya, Miguel |
Renovación |
4º ESO |
Slalom |
47. Ortiz Benito, Arlet |
Nova |
3º ESO |
Taekwondo |
48. Otero Míguez, Diego |
Renovación |
4º ESO |
Loita |
49. Otero Pérez, Clara |
Renovación |
4º ESO |
Natación |
50. Pajarrón Puga, Ana |
Nova |
1º bacharelato |
Atletismo |
51. Pampín Blanco, Nerea |
Renovación |
1º bacharelato |
Loita |
52. Passaretti Pereira, Alejandro |
Renovación |
2º bacharelato |
Natación |
53. Pereira Amorín, Brais |
Renovación |
2º bacharelato |
Judo |
54. Pérez Domínguez, Miguel Ángel |
Renovación |
2º bacharelato |
Piragüismo |
55. Pérez Somoza, Pablo |
Renovación |
4º ESO |
Judo |
56. Quintáns García, Jorge |
Nova |
3º ESO |
Slalom |
57. Ramos Manteiga, Ainhoa |
Renovación |
2º bacharelato |
Taekwondo |
58. Reboredo Diego, Carlos |
Nova |
1º bacharelato |
Judo |
59. Rey López, Mario |
Renovación |
4º ESO |
Piragüismo |
60. Ribeiro Sanjorge, David |
Renovación |
4º ESO |
Piragüismo |
61. Rivas Iglesias, Iria |
Nova |
3º ESO |
Atletismo |
62. Rodríguez García, Cristina |
Nova |
4º ESO |
Loita |
63. Rodríguez Huertas, Iria |
Nova |
1º bacharelato |
Tríatlon |
64. Rodríguez Martínez, Enrique |
Renovación |
4º ESO |
Bádminton |
65. Rodríguez Martínez, Omar |
Renovación |
2º bacharelato |
Loita |
66. Rodríguez Vicente, Luis |
Renovación |
1º bacharelato |
Piragüismo |
67. Romero González, Adrián |
Renovación |
4º ESO |
Judo |
68. Ruiz Brage, Raquel |
Renovación |
4º ESO |
Tríatlon |
69. Salgado Ave, Carmen |
Renovación |
1º bacharelato |
Loita |
70. Sanluis Verde, Miguel |
Nova |
3º ESO |
Bádminton |
71. Sanmartín Andújar, Marta |
Renovación |
4º ESO |
Bádminton |
72. Silva Vieira, Francisco |
Renovación |
4º ESO |
Piragüismo |
73. Tomé Sanles, Manuel |
Renovación |
4º ESO |
Natación |
74. Troitiño Amoedo, Rubén |
Renovación |
2º bacharelato |
Taekwondo |
75. Uzal Paredes, Anxo |
Nova |
3º ESO |
Loita |
76. Varela Miras, Rodrigo |
Nova |
3º ESO |
Taekwondo |
77. Varela Penas, Judit |
Renovación |
1º bacharelato |
Loita |
78. Verea Seijas, Alberto |
Renovación |
1º bacharelato |
Taekwondo |
79. Vidal Aguín, Alba |
Nova |
3º ESO |
Taekwondo |
80. Vidal Vázquez, Sergio |
Nova |
3º ESO |
Bádminton |
ANEXO II
Grupo de tecnificación
Externo 1
Apelidos e nome |
Matrícula |
Curso |
Modalidade |
1. Beloso Abilleira, Martiño |
Renovación |
4º ESO |
Piragüismo |
2. García Otero, Carolina |
Renovación |
1º bacharelato |
Piragüismo |
3. Gómez Cortés, Lara |
Renovación |
1º bacharelato |
Natación |
4. Jiménez Deza, María |
Nova |
3º ESO |
Atletismo |
5. Lois Abal, María |
Renovación |
1º bacharelato |
Tríatlon |
6. Lorenzo Ramos, Enma |
Nova |
1º bacharelato |
Atletismo |
7. Murio Moure, Eva |
Renovación |
2º bacharelato |
Bádminton |
8. Pérez Touriño, Lidia |
Renovación |
2º bacharelato |
Loita |
9. Sánchez Louzán, Daniel |
Renovación |
2º bacharelato |
Natación |
10. Sieiro Barreiro, Carla |
Renovación |
2º bacharelato |
Piragüismo |
ANEXO III
Grupo de rendemento
Residente
Apelidos e nome |
Matrícula |
Modalidade |
1. Alarza Vicente, Fernando |
Renovación |
Tríatlon |
2. Bernárdez González, Álex |
Renovación |
Piragüismo |
3. Brea Filloy, Manuel |
Renovación |
Bádminton |
4. Cadilla Acevedo, Tecla |
Renovación |
Judo |
5. Dacosta Piñeiro, Raquel |
Renovación |
Piragüismo |
6. García Naviero, Natalia |
Renovación |
Piragüismo |
7. Morison Rey, Camila Aldana |
Renovación |
Piragüismo |
8. Nogueira Castro, Alejandro |
Renovación |
Bádminton |
9. Rodríguez Hidalgo, Cristóbal |
Nova |
Tríatlon |
10. Serrat Seoane, Antonio |
Renovación |
Tríatlon |
11. Vallejo Esperón, Sergio |
Renovación |
Piragüismo |
12. Vilas Vidal, María |
Renovación |
Natación |
ANEXO IV
Grupo de rendemento
Externo 2
Apelidos e nome |
Matrícula |
Modalidade |
1. Alonso Aradas, Camila |
Renovación |
Tríatlon |
2. Blanco Guede, Álvaro |
Renovación |
Remo |
3. Campos Varela, Sergio |
Renovación |
Natación |
4. Chamosa Dacasa, Daniel |
Nova |
Atletismo |
5. Costas Rodal, Darío |
Renovación |
Atletismo |
6. Durán Acuña, Francisco |
Renovación |
Atletismo |
7. Fernández Barbosa, Leticia |
Renovación |
Atletismo |
8. Fernández Eiras, Pablo |
Renovación |
Taekwondo |
9. García García, Pablo |
Renovación |
Loita |
10. García Soto, Marcos |
Renovación |
Natación |
11. García Suárez, Sara |
Renovación |
Taekwondo |
12. Iglesias Vilela, Damián |
Renovación |
Loita |
13. Lalín Canda, Noelia |
Renovación |
Loita |
14. Monteagudo Moraña, Iago |
Nova |
Piragüismo |
15. Muzas Fernández, Álvaro |
Nova |
Judo |
16. Parada Enríquez, Beatriz |
Renovación |
Taekwondo |
17. Paredes Padín, Sergio |
Nova |
Atletismo |
18. Puig Malvar, Jorge |
Nova |
Atletismo |
19. Sieiro Barreiro, Adrián |
Renovación |
Piragüismo |
20. Viéitez Mariño, Sara |
Nova |
Loita |
ANEXO V
Grupo de rendemento
Externo 3
Apelidos e nome |
Matrícula |
Modalidade |
1. Palomanes Martínez, José Alfonso |
Renovación |
Atletismo |
2. Gallego Bernárdez, Víctor |
Renovación |
Atletismo |
3. Rodríguez Bugallo, Francisco |
Nova |
Atletismo |
4. Ferrer Alonso, Santiago |
Nova |
Atletismo |
5. Álvarez González, Marcos |
Nova |
Atletismo |
6. Darriba Botana, Iván |
Nova |
Bádminton |
7. Rosa Moya, Alexis |
Renovación |
Judo |
8. Tellado Rabuñal, Patricia |
Renovación |
Judo |
9. Bajo Borlán, Laura |
Nova |
Judo |
10. Henriques Fernández, Víctor Hugo |
Renovación |
Judo |
11. Graña Blanco, Óscar |
Renovación |
Piragüismo |
12. Ferro Dios, Ramón |
Renovación |
Piragüismo |
13. Cuadros Otero, Alejandro |
Nova |
Piragüismo |
14. Casal Vidal, Jenifer |
Nova |
Piragüismo |
15. García Martínez, Iván |
Renovación |
Taekwondo |
16. Tilve Costas, Ruth |
Renovación |
Taekwondo |
17. Rascado Ríos, Fernando |
Renovación |
Taekwondo |
18. Parada Martínez, Ángel |
Renovación |
Taekwondo |
19. Brión Sampedro, Carlos |
Renovación |
Tríatlon |
20. Valiño Gómez, Aida |
Renovación |
Tríatlon |
21. Castro Nogueira, Saleta |
Renovación |
Tríatlon |
22. Rodríguez Iglesias, Gustavo |
Renovación |
Tríatlon |
23. Herrero Aguirre, Paula |
Renovación |
Tríatlon |
24. Dios Ríos, Cristóbal |
Nova |
Tríatlon |
25. Carrera Costas, Martín |
Nova |
Tríatlon |
ANEXO VI
Grupo de rendemento
Elite
Apelidos e nome |
Matrícula |
Modalidade |
1. Casañas Hernández, Frank |
Renovación |
Atletismo |
2. Okutu Kouletio, Jean Marie |
Renovación |
Atletismo |
3. Pereira da Ponte, Solange |
Renovación |
Atletismo |
4. Bernabeu Avomo, María |
Renovación |
Judo |
5. Portela Rivas, Teresa |
Renovación |
Piragüismo |
6. Romero Fraga, Diego |
Renovación |
Piragüismo |
7. Campos García, Manuel Antonio |
Renovación |
Piragüismo |
8. Sánchez Sánchez, José Manuel |
Renovación |
Piragüismo |
9. Lores Romay, Jacobo |
Nova |
Piragüismo |
10. Piñeiro Devesa, Lúa María |
Renovación |
Taekwondo |
11. Rodríguez Gacio, Susana |
Renovación |
Tríatlon |
12. Ortega de Miguel, María |
Renovación |
Tríatlon |
ANEXO VII
Instalacións Centro Galego de Vela de Vilagarcía de Arousa
Apelidos e nome |
Matrícula |
Clase |
1. Abalo Rodríguez, Calixto |
Renovación |
470 masculino |
2. Álvarez Gil, Andrés |
Renovación |
470 masculino |
3. Amaro Filgueira, Pilar |
Renovación |
470 masculino |
4. Bugallo Arriola, Luís |
Renovación |
49er |
5. Domínguez Fajardo, Adrián |
Renovación |
470 masculino |
6. Echegoyen Domínguez, Tamara |
Renovación |
49erFX |
7. Figueroa Cabral, Antonio |
Renovación |
Paralímpica 2.4mR |
8. Paz Blanco, Antón |
Renovación |
49er |
9. Paz Blanco, Carlos |
Renovación |
49er |
10. Piñeiro Aspera, Francisco Javier |
Renovación |
Paralímpica 2.4mR |
11. Rodríguez García-Paz, Nicolás |
Renovación |
470 masculino |
12. Sarasola Díez, Laura |
Renovación |
470 feminino |
13. Suárez González, Patricia |
Renovación |
470 feminino |
14. Toro Suárez-Pumariega, Sofía |
Renovación |
470 feminino |
15. Vieito Cobián, Tomás |
Renovación |
Rsx masculino |
16. López Marra, Igao |
Nova |
49er |
17. Echévarri Erasun, Fernando |
Nova |
Nacra 17 |
18. Alonso González, Mª Teresa |
Nova |
Láser radial/49erFX |
19. Domínguez Rodríguez, Marta |
Nova |
49erFX |
20. García Portela, Pablo |
Nova |
470 masculino |
21. Álvarez Gil, Andrés |
Nova |
470 masculino |
22. García Royo, Rosario |
Nova |
470 feminino |