En cumprimento do disposto no artigo 37.2º do Estatuto dos traballadores, na súa redacción dada polo Real decreto lexislativo 1/1995, do 24 de marzo, e no artigo 46 do Real decreto 2001/1983, do 28 de xullo, así como no artigo 2 do Decreto 321/2003, do 18 de xullo, polo que se determina o calendario laboral para o ano 2004 na Comunidade Autónoma de Galicia (DOG nº 146, do 30 de xullo), e segundo o procedemento establecido e en virtude das resolucións dictadas para o efecto, as delegacións provinciais da Consellería de Asuntos Sociais, Emprego e Relacións Laborais elaboraron o calendario laboral provincial no que se determinan as festas laborais de carácter local correspondentes ós concellos da respectiva provincia -A Coruña, Lugo, Ourense e Pontevedra-.
De conformidade co establecido no artigo 46 do Real decreto 2001/1983, do 28 de xullo, e no artigo 2 do Decreto 321/2003, do 18 de xullo, e ante a conveniencia de que se coñezan as festividades de ámbito local desta Comunidade Autónoma sen ter que consultar diferentes boletíns oficiais, é preciso que se lles dea publicidade nun único diario oficial.
En virtude do anterior, a Dirección Xeral de Relacións Laborais acorda o seguinte:
Primeiro.-Darlles publicidade ás festas de carácter local, inhábiles para os efectos laborais, retribuídas e non recuperables, para o ano 2004, que serán para os concellos pertencentes ás provincias da Coruña, Lugo, Ourense e Pontevedra, as que figuran -respectivamente- nos anexos I, II, III e IV.
Segundo.-Lembrar que, en virtude do establecido no artigo 34.6º do Estatuto dos traballadores, as empresas deberán ter exposto o calendario laboral nun lugar visible de cada centro de traballo, para coñecemento e consulta dos traballadores. O incumprimento do anterior constitúe infracción en materia laboral tipificada no artigo 6 do Real decreto lexislativo 5/2000, do 4 de agosto, polo que se aproba o texto refundido da Lei sobre infraccións e sancións na orde social.
Santiago de Compostela, 30 de outubro de 2003.
José Vázquez Portomeñe
Director xeral de Relacións Laborais
ANEXO I
Calendario laboral da provincia da Coruña
1. Abegondo: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 12 de abril, Luns de Pascua.
2. Ames: 20 de maio, Festividade da Ascensión; 24 de xuño, San Xoán.
3. Aranga: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 3 de maio, Festa da Santa Cruz.
4. Ares: 1 de xuño, Voto de Chanteiro; 10 de decembro, Santa Olaia.
5. Arteixo: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 26 de xullo, festas.
6. Arzúa: 12 de abril, Luns de Pascua; 16 de xullo, Virxe do Carme.
7. Baña, A: 22 de xaneiro, San Vicente; 9 de setembro, Virxe das Dores.
8. Bergondo: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, San Roque.
9. Betanzos: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, festas.
10. Boimorto: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 6 de setembro, festas.
11. Boiro: 16 de xullo, Virxe do Carme; 31 de agosto, San Ramón de Bealo.
12. Boqueixón: 22 de xaneiro, San Vicente; 20 de maio, Festividade da Ascensión.
13. Brión: 20 de maio, Festividade da Ascensión; 27 de setembro, Santa Minia.
14. Cabana de Bergantiños: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 24 de xuño, San Xoán.
15. Cabanas: 11 de novembro, San Martiño; 30 de novembro, Santo André.
16. Camariñas: 23 de abril, San Xurxo; 16 de xullo, Virxe do Carme.
17. Cambre: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, festas.
18. Capela, A: 5 de agosto, festas das Neves; 16 de agosto, Santa María de Cabalar.
19. Carballo: 24 e 25 de xuño, festas.
20. Cariño: 16 de xullo, Virxe do Carme; 24 de agosto, San Bartolomé.
21. Carnota: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 13 de abril, Martes dos Remedios.
22. Carral: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro, Nosa Sra. do Perpetuo Socorro.
23. Cedeira: 25 de febreiro, Mércores de Cinza; 26 de xullo, Santa Ana.
24. Cee: 16 de xuño, Santo Adrán; 16 de agosto, San Roque.
25. Cerceda: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de xullo, Virxe do Carme.
26. Cerdido: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 24 de decembro, Noiteboa.
27. Cesuras: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 24 de xuño, San Xoán.
28. Coirós: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 7 de xaneiro, San Xulián.
29. Corcubión: 29 de xuño, San Pedro; 24 de setembro, Festa das Mercedes.
30. Coristanco: 27 de febreiro, Venres de Entroido; 31 de maio, Virxe da Saleta.
31. Coruña, A: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 7 de outubro, Virxe do Rosario.
32. Culleredo: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 27 de decembro, Santo Estevo.
33. Curtis: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro, Nosa Sra. dos Remedios.
34. Dodro: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 12 de abril, Luns de Pascua.
35. Dumbría: 24 de febreiro; Martes de Entroido; 10 de decembro, Santa Baia.
36. Fene: 25 de febreiro, Mércores de Cinza; 6 de agosto, San Salvador.
37. Ferrol: 7 de xaneiro, San Xulián; 12 de abril, Luns de Pascua, Chamorro.
38. Fisterra: 12 de abril, Luns de Pascua; 8 de setembro, festas.
39. Frades: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 29 de setembro, San Miguel.
40. Irixoa: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 10 de agosto, San Lourenzo.
41. A Laracha: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro, Virxe dos Milagres de Caión.
42. Laxe: 16 de agosto, San Roque; 17 de agosto, Virxe do Carme.
43. Lousame: 24 de xuño, San Xoán; 1 de outubro, festas.
44. Malpica de Bergantiños: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de xuño, Venres de Corpus.
45. Mañón: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 7 de decembro, Festa do Marisco.
46. Mazaricos: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 24 de xuño, festas.
47. Melide: 29 de xuño, San Pedro; 16 de xullo, Virxe do Carme.
48. Mesía: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 15 de maio, San Cidre.
49. Miño: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 29 de xuño, San Pedro.
50. Moeche: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 23 de abril, San Xurxo.
51. Monfero: 23 de febreiro, Luns de Entroido; 24 de febreiro, Martes de Entroido.
52. Mugardos: 7 de xaneiro, San Xulián; 1 de xuño, Voto de Chanteiro.
53. Muros: 29 de xuño, San Pedro; 16 de xullo, Virxe do Carme.
54. Muxía: 12 de abril, Luns de Pascua; 13 de setembro, Luns da Barca.
55. Narón: 25 de febreiro, Mércores de Cinza; 23 de novembro, Día de Narón.
56. Neda: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro, Santa María.
57. Negreira: 9 de xullo, Festas do Verán; 20 de setembro, Santa Margarida.
58. Noia: 25 de febreiro, Mércores de Cinza; 16 de xullo, Virxe do Carme.
59. Oleiros: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de xullo, Día do Mar.
60. Ordes: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, San Roque.
61. Oroso: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de setembro, Santa Eufemia.
62. Ortigueira: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 29 de xullo, Santa Marta.
63. Outes: 25 de febreiro, Mércores de Cinza; 29 de setembro, San Campio.
64. Oza dos Ríos: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 7 de decembro, festas.
65. Paderne: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de xullo, Virxe do Carme.
66. Padrón: 12 de abril, Luns de Pascua; 6 de maio, San Xoán do Raio.
67. Pino, O: 29 de xuño, San Pedro; 22 de xullo, Festividade da Madanela.
68. Pobra do Caramiñal, A: 23 de agosto, Luns do Carme dos Pincheiros; 20 de setembro, Luns de Nazareno.
69. Ponteceso: 14 e 15 de setembro, festas.
70. Pontedeume: 8 e 10 de setembro, festas.
71. Pontes de García Rodríguez, As: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 19 de xullo, luns, Festa do Carme.
72. Porto do Son: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 9 de setembro, Virxe do Loreto.
73. Rianxo: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 17 de setembro, Venres de Guadalupe.
74. Ribeira: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 19 de abril, Santo Alberte.
75. Rois: 12 de abril, Luns de Pascua; 15 de maio, Santo Isidro Labrador.
76. Sada: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, San Roque.
77. San Sadurniño: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 2 de xullo, Santa Isabel.
78. Santa Comba: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 29 de xuño, San Pedro.
79. Santiago de Compostela: 20 de maio, Festividade da Ascensión; 16 de agosto, San Roque.
80. Santiso: 24 de xuño, San Xoán; 14 de setembro, Nosa Señora das Dores.
81. Sobrado dos Monxes: 31 de maio, Luns de Pías; 29 de xuño, San Pedro.
82. Somozas, As: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 26 de xullo, festas.
83. Teo: 20 de maio, Festividade da Ascensión; 11 de novembro, San Martiño.
84. Toques: 15 de maio, San Cidre; 2 de setembro, Santo Antolín.
85. Tordoia: 13 de abril, Martes de Pascua; 14 de maio, Santo Isidro Labrador.
86. Touro: 12 de abril, Luns de Pascua; 24 de xuño, San Xoán.
87. Trazo: 20 de maio, Festividade da Ascensión; 21 de setembro, San Mateo.
88. Val do Dubra: 6 de abril, festas; 6 de agosto, Festa do Emigrante.
89. Valdoviño: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 17 de agosto, San Mamede.
90. Vedra: 20 de setembro, Día do Patio; 10 de decembro, Santa Baia.
91. Vilarmaior: 23 de febreiro, Luns de Entroido; 24 de febreiro, Martes de Entroido.
92. Vilasantar: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 29 de xuño, San Pedro.
93. Vimianzo: 22 de xaneiro, festas patronais; 6 de agosto, festas do verán.
94. Zas: 16 de xullo, Nosa Señora do Carme; 26 de xullo, Santa Margarida.
ANEXO II
Calendario laboral da provincia de Lugo
1. Abadín: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 13 de setembro, Santa María.
2. Alfoz: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 7 de decembro, Ponte da Inmaculada.
3. Antas de Ulla: 24 de xuño, San Xoán; 8 de setembro, Virxe dos Remedios.
4. Baleira: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 12 de agosto, San Cristovo.
5. Baralla: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 27 de agosto, festas de San Vitorio.
6. Barreiros: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 24 de agosto, San Bartolo.
7. Becerreá: 2 de febreiro, As Candelas; 24 de xuño, San Xoán B.
8. Begonte: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 5 de outubro, San Froilán.
9. Bóveda: 1 de setembro, San Xil; 15 de setembro, Divino Ecce Homo.
10. Burela: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 7 de xuño, Virxe do Carme e San Xoán B.
11. Carballedo: 26 de xullo, Santiago Apóstolo; 29 de setembro, San Miguel.
12. Castro de Rei: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 9 de agosto, San Roque e Doce N. de María.
13. Castroverde: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 26 de xullo, Santiago Apóstolo.
14. Cervantes: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 20 de maio, N. Sra. dos Remedios.
15. Cervo: 16 de xullo, Virxe do Carme; 16 de agosto, San Roque.
16. Corgo, O: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 5 de outubro, San Froilán.
17. Cospeito: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro, Festas da Virxe do Monte.
18. Chantada: 24 de agosto, Festa da Empanada; 18 de outubro, San Lucas.
19. Folgoso do Courel: 24 de xuño, San Xoán; 6 de setembro, Virxe do Carme.
20. Fonsagrada, A: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 10 de setembro, Virxe do Rosario.
21. Foz: 16 de xullo, Virxe do Carme; 10 de agosto, San Lourenzo.
22. Friol: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 12 de xullo, Santa Isabel.
23. Guitiriz: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 24 de xuño, San Xoán.
24. Guntín: 5 de xullo, festas locais; 6 de agosto, San Salvador.
25. Incio, O: 15 de maio, San Eufrasio; 24 de xuño, San Xoán.
26. Láncara: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 23 de agosto.
27. Lourenzá: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 30 de agosto, Luns do Conde Santo.
28. Lugo: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 5 de outubro, San Froilán.
29. Meira: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, Sta. María e San Roque.
30. Mondoñedo: 13 de setembro, N. Sra. dos Remedios; 18 de outubro, San Lucas.
31. Monforte de Lemos: 13 de abril, Martes de Pascua; 14 de xuño, Santo Antón.
32. Monterroso: 29 e 30 de setembro, San Miguel.
33. Muras: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 29 de xuño, San Pedro.
34. Navia de Suarna: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 20 de setembro, Virxe das Dores.
35. Negueira de Muñiz: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, N. Sra. da Veiga.
36. Nogais, As: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 2 de agosto, Festa do Turista.
37. Ourol: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 13 de maio, N. Sra. de Fátima.
38. Outeiro de Rei: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 5 de xullo, Santa Isabel.
39. Palas de Rei: 28 de xaneiro, San Tirso; 14 de setembro, Santo Ecce Homo.
40. Pantón: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 20 de agosto, Virxe das Dores.
41. Paradela: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 29 de setembro, San Miguel.
42. Páramo, O: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 10 de xuño, Feiras e Festas da Primavera.
43. Pastoriza, A: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 18 de outubro, San Lucas.
44. Pedrafita do Cebreiro: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 9 de setembro, Romaría do Sto. Milagre.
45. Pobra do Brollón, A: 14 de xuño, Corpus Cristi; 27 de agosto, San Vitorio.
46. Pol: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 24 de agosto, Festa do Emigrante.
47. Pontenova, A: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 4 de outubro, luns das feiras da vila.
48. Portomarín: 29 de xuño, San Pedro; 6 de setembro, Sto. Cristo das Vitorias.
49. Quiroga: 25 de febreiro, Mércores de Cinza; 11 de novembro, San Martiño.
50. Rábade: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 13 de agosto, N. Sra. e San Roque.
51. Ribadeo: 16 de agosto, San Roque; 8 de setembro, Sta. Mª do Campo.
52. Ribas de Sil: 16 de agosto, Asunción da Virxe; 11 de outubro, San Clodio.
53. Ribeira de Piquín: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 23 de abril, San Xurxo.
54. Riotorto: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 29 de xuño, San Pedro.
55. Samos: 9 de xaneiro, San Xulián e Santa Basilisa; 12 de xullo, San Bieito.
56. Sarria: 24 de xuño, San Xoán B.; 8 de setembro, Virxe dos Remedios.
57. Saviñao, O: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 3 de agosto, festas de Escairón.
58. Sober: 8 de setembro, Virxe de Cadeiras; 21 de setembro, Virxe do Carme.
59. Taboada: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 9 de agosto, festas dos Miragres.
60. Trabada: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, San Roque.
61. Triacastela: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 17 de agosto, San Mamede.
62. Valadouro, O: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 9 de setembro, Sta. María.
63. Vicedo, O: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 2 de agosto, Santo Estevo.
64. Vilalba: 31 de agosto, San Ramón; 1 de setembro, Sta. María.
65. Viveiro: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, San Roque.
66. Xermade: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 9 de agosto, Nosa Señora.
67. Xove: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 24 de agosto, San Bartolomé.
ANEXO III
Calendario laboral da provincia de Ourense
1. Allariz: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de xuño, Venres do Boi.
2. Amoeiro: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de novembro, San Martiño.
3. Arnoia, A: 30 de xullo, Festa do Pemento; 16 de agosto, San Roque.
4. Avión: 24 de febreiro, Martes do Entroido; 2 de agosto, luns de San Roque.
5. Baltar: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 31 de decembro.
6. Bande: 20 de xaneiro, San Sebastián; 23 de agosto, San Roque.
7. Baños de Molgas: 6 de agosto, San Salvador; 8 de setembro, Nsa. Sra. dos Milagres.
8. Barbadás: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de novembro, San Martiño.
9. Barco de Valdeorras, O: 24 de maio, Santa Rita; 14 de setembro, O Cristo.
10. Beade: 3 de febreiro, San Brais; 2 de xullo, Santa Isabel.
11. Beariz: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto.
12. Blancos, Os: 15 de setembro; 7 de decembro.
13. Boborás: 24 de febreiro, Martes do Entroido; 24 de agosto, San Bartolomeu.
14. Bola, A: 9 de febreiro, Santa Apolonia; 3 de maio, Santa Cruz.
15. Bolo, O: 16 de agosto, San Roque; 13 de decembro, Santa Lucía.
16. Calvos de Randín: 25 de febreiro, Mércores de Cinza; 9 de agosto, segundo luns de agosto.
17. Carballeda de Avia: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 31 de maio, Luns de Lodairo.
18. Carballeda de Valdeorras: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 19 de abril, Nosa Sra. da Encarnación.
19. Carballiño, O: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 17 de setembro, Día do Patrón.
20. Cartelle: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 31 de maio, Luns de Pentecostes.
21. Castrelo de Miño: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 5 de agosto, Nosa Sra. das Neves.
22. Castrelo do Val: 25 de febreiro, Mércores de Cinza; 16 de xullo, Nosa Señora do Carme.
23. Castro Caldelas: 20 de xaneiro, San Sebastián; 8 de setembro, Virxe dos Remedios.
24. Celanova: 1 de marzo, San Rosendo; 16 de agosto, San Roque.
25. Cenlle: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de novembro, San Martiño.
26. Coles: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de novembro, San Martiño.
27. Cortegada: 26 de xullo, Santa Ana; 7 de decembro, véspera da Inmaculada Concepción.
28. Cualedro: 25 de febreiro, Mércores de Cinza; 16 de xullo, Virxe do Carme.
29. Chandrexa de Queixa: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 5 de xullo, Romaría de Chandrexa de Queixa.
30. Entrimo: 2 de agosto, San Fiz; 16 de agosto, festas patronais.
31. Esgos: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de novembro, San Martiño.
32. Gomesende: 20 de maio, Nosa Sra. da Guía; 16 de agosto, San Roque.
33. Gudiña, A: 25 de febreiro, Beato Sebastián de Aparicio; 24 de agosto, San Bartolomeu.
34. Irixo, O: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 13 de maio, Virxe de Fátima.
35. Larouco: 8 de setembro, Nosa Señora dos Remedios; 13 de decembro, Santa Lucía.
36. Laza: 25 de febreiro, Mércores de Cinza; 3 de maio, Santa Cruz.
37. Leiro: 3 de maio, Santa Cruz; 29 de xuño, San Pedro.
38. Lobeira: 22 de xaneiro, San Vicente; 8 de setembro, Viso Pequeno.
39. Lobios: 3 de febreiro, San Brais; 13 de agosto, festas municipais.
40. Maceda: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 10 de agosto, Festas Patronais.
41. Manzaneda: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 9 de agosto.
42. Maside: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 27 de agosto, Festa de San Vitorio.
43. Melón: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 3 de maio, Santa Cruz.
44. Merca, A: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 7 de xuño, Espírito Santo.
45. Mezquita, A: 5 de agosto, Virxe das Neves; 11 de novembro, San Martiño.
46. Montederramo: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, San Roque.
47. Monterrei: 26 de xullo, Santiago Apóstolo; 16 de agosto, San Roque.
48. Muíños: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 4 de outubro, San Francisco.
49. Nogueira de Ramuín: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de novembro, San Martiño.
50. Oímbra: 25 de febreiro, Mércores de Cinza; 26 de xullo, Santa Ana.
51. Ourense: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de novembro, San Martiño.
52. Paderne de Allariz: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de novembro, San Martiño.
53. Padrenda: 24 de xuño, San Xoán; 16 de setembro, San Cibrao.
54. Parada de Sil: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 31 de agosto, San Ramón.
55. Pereiro de Aguiar, O: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de novembro, San Martiño.
56. Peroxa, A: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de novembro, San Martiño.
57. Petín: 16 de xaneiro; 26 de xullo.
58. Piñor: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de novembro, San Martiño.
59. Pobra de Trives, A: 24 de agosto, San Bartolomeu; 14 de setembro, Santo Cristo da Misericordia.
60. Pontedeva: 25 de xuño, San Paio; 1 de outubro, San Verísimo.
61. Porqueira: 16 de xullo, O Carme; 11 de novembro, San Martiño.
62. Punxín: 19 de abril, San Wintila; 12 de decembro, Santa Lucía.
63. Quintela de Leirado: 8 de setembro, Virxe dos Remedios; 11 de novembro, San Martiño.
64. Rairiz de Veiga: 24 de xuño, San Xoán; 24 de setembro, Nosa Sra. da Mercé.
65. Ramirás: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de novembro, San Martiño.
66. Ribadavia: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro, Nosa Sra. do Portal.
67. Riós: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, San Roque.
68. Rúa, A: 9 de agosto; 23 de agosto.
69. Rubiá: 20 de maio, A Ascensión; 24 de agosto, San Bartolomeu.
70. San Amaro: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 15 de xullo, San Mauro.
71. San Cibrao das Viñas: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de novembro, San Martiño.
72. San Cristovo de Cea: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 27 de setembro, Luns da Saleta.
73. San Xoán de Río: 24 de xuño, San Xoán; 9 de agosto, Festa do Emigrante.
74. Sandiás: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 12 de abril, Luns de Pascua e San Bieito.
75. Sarreaus: 25 de febreiro, Mércores de Cinza; 13 de setembro, festas patronais.
76. Taboadela: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de novembro, San Martiño.
77. Teixeira, A: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 25 de novembro, Festividade de Santa Catuxa.
78. Toén: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de novembro, San Martiño.
79. Trasmiras: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 24 de xuño, San Xoán.
80. Veiga, A: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro.
81. Verea: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de novembro, San Martiño.
82. Verín: 25 de febreiro, Mércores de Cinza; 8 de setembro, Nosa Señora dos Remedios.
83. Viana do Bolo: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, San Roque.
84. Vilamarín: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de novembro, San Martiño.
85. Vilamartín de Valdeorras: 23 de abril, San Xurxo; 22 de xullo, Santa María Madanela.
86. Vilar de Barrio: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro, Día dos Milagres.
87. Vilar de Santos: 12 de abril, Luns de Pascua; 5 de agosto, Virxe das Neves.
88. Vilardevós: 25 de febreiro, Mércores de Cinza; 16 de agosto, San Roque.
89. Vilariño de Conso: 23 de febreiro, Luns de Entroido; 11 de novembro, festas tradicionais.
90. Xinzo de Limia: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 19 de xullo, día seguinte á Festa de Santa Mariña.
91. Xunqueira de Ambía: 29 de abril, San Pedro; 16 de agosto, San Roque.
92. Xunqueira de Espadanedo: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 5 de xullo, Santa Isabel.
ANEXO IV
Calendario laboral da provincia de Pontevedra
1. Agolada: 29 e 30 de xuño, San Pedro e San Paulo.
2. Arbo: 3 de febreiro, San Brais; 16 de agosto, San Roque.
3. Baiona: 1 de marzo, Festa da Arribada; 20 de xullo, Santa Liberata.
4. Barro: 18 de xuño, Festa do Viño; 1 de outubro, Romaría de San Breixo.
5. Bueu: 16 de xullo, Festividade do Carme; 11 de novembro, San Martiño.
6. Caldas de Reis: 25 de febreiro, Mércores de Cinza; 16 de agosto, San Roque.
7. Cambados: 16 de xullo, Virxe do Carme; 16 de agosto, San Roque.
8. Campo Lameiro: 29 de setembro, San Miguel; 7 de decembro, Santo Ambrosio.
9. Cangas: 2 de abril, Venres das Dores; 30 de agosto, Luns do Cristo.
10. Cañiza, A: 31 de maio, Festa das Pascuillas; 15 de outubro, Santa Tereixa de Xesús.
11. Catoira: 29 de xuño, San Pedro, da parroquia de Dimo; 12 de xullo, Santo Antonio de Padua da parroquia de Catoira.
12. Cerdedo: 24 de xuño, San Xoán Bautista; 26 de xullo, Festividade do Divino Ecce-Homo.
13. Cotobade: 25 de febreiro, Mércores de Cinza; 23 de agosto, San Roque.
14. Covelo, O: 31 de maio, Festa das Pascuillas; 16 de agosto, San Roque.
15. Crecente: 13 de maio, Virxe de Fátima; 29 de xuño, San Pedro.
16. Cuntis: 16 de agosto, Santa María dos Baños; 18 de agosto, Santo Antonio.
17. Dozón: 6 de agosto, San Salvador; 6 de setembro, Virxe da Pena de Francia.
18. Estrada, A: 24 e 25 de xuño, festas patronais na honra de San Paio.
19. Forcarei: 30 de agosto, Luns das Dores; 11 de novembro, San Martiño.
20. Fornelos de Montes: 25 de febreiro, Mércores de Cinza; 12 de agosto, San Lourenzo.
21. Gondomar: 12 de xullo, Santo Antonio; 16 de agosto, San Roque.
22. Grove, O: 16 de xullo, Nosa. Sra. do Carme; 11 de novembro, San Martiño.
23. Guarda, A: 16 de xullo, Virxe do Carme; 23 de setembro, Santa Tegra.
24. Illa de Arousa, A: 7 de xaneiro, San Xulián; 24 de febreiro, Martes de Entroido.
25. Lalín: 20 e 21 de setembro, festas patronais.
26. Lama, A: 28 de xullo, San Xaquín e Santa Ana; 5 de agosto, Nosa Sra. das Ermidas.
27. Marín: 16 de xullo, Virxe do Carme; 8 de setembro, Virxe do Porto.
28. Meaño: 3 de febreiro, San Brais; 13 de decembro, Santa Lucía.
29. Meis: 12 de abril, Luns de Pascua; 16 de agosto, San Roque.
30. Moaña: 16 de xullo, Nosa Señora do Carme; 11 de novembro, San Martiño.
31. Mondariz: 31 de maio, Día da Franqueira; 16 de agosto, San Roque.
32. Mondariz-Balneario: 11 de febreiro, Nosa Sra. de Lurdes; 31 de maio, Peregrinación ó Santuario da Franqueira.
33. Moraña: 19 de xullo, Santa Xusta; 13 de decembro, Santa Lucía.
34. Mos: 11 de xuño, Festa da Rosa; 6 de agosto, San Mamede.
35. Neves, As: 29 de xullo, Santa Marta; 5 de agosto, Virxe das Neves.
36. Nigrán: 24 de xuño, San Xoán; 29 de xuño, San Pedro.
37. Oia: 31 de maio, Virxe do Mar; 29 de setembro, San Miguel.
38. Pazos de Borbén: 15 de xaneiro, Santo Amaro; 12 de abril, Luns de Pascua.
39. Poio: 24 de xuño, San Xoán; 24 de setembro, Nosa Sra. da Mercé.
40. Ponteareas: 14 de xuño, luns seguinte ó día de Corpus Cristi; 29 de setembro, San Miguel Arcanxo.
41. Ponte Caldelas: 25 de febreiro, Mércores de Cinza; 1 de setembro, Mércores da Festa das Dores.
42. Pontecesures: 7 de xaneiro, San Xulián; 5 de xullo, festas do Carme.
43. Pontevedra: 25 de febreiro, Mércores de Cinza; 12 de abril, San Cibrán.
44. Porriño, O: 12 de xullo, San Bieito; 27 de setembro, Santísimo Cristo da Agonía.
45. Portas: 12 de abril, Luns de Pascua; 24 de xuño, San Xoán.
46. Redondela: 19 de abril, Luns do Cristo; 10 de xuño, Xoves da Coca.
47. Ribadumia: 12 de abril, Luns de Pascua; 10 de decembro, Santa Olaia.
48. Rodeiro: 23 de xaneiro, San Vicente; 11 de xuño, Santo Antonio.
49. Rosal, O: 23 de febreiro, Luns de Entroido; 26 de xullo, Santa Ana.
50. Salceda de Caselas: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 19 de xullo, Santísimo Cristo da Agonía.
51. Salvaterra de Miño: 14 de xuño, Santísimo Cristo da Victoria; 10 de agosto, San Lourenzo.
52. Sanxenxo: 12 de abril, Luns de Pascua; 25 de agosto, San Xenxo.
53. Silleda: 9 de xullo, festas do verán de Silleda; 23 de agosto, luns posterior á Festa da Empanada de Bandeira.
54. Soutomaior: 12 de abril, Luns de Pascua; 6 de agosto, San Salvador.
55. Tomiño: 16 de agosto, Festividade de San Roque; 13 de setembro, Festa da Virxe do Alivio.
56. Tui: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 19 de abril, San Telmo.
57. Valga: 3 de febreiro, San Brais; 26 de xullo, Santa Ana.
58. Vigo: 29 de marzo, Reconquista de Vigo; 16 de agosto, San Roque.
59. Vilaboa: 24 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de novembro, San Martiño.
60. Vila de Cruces: 9 e 10 de agosto, festas patronais da Nosa Sra. da Piedade.
61. Vilagarcía de Arousa: 22 de maio, Santa Rita; 16 de agosto, San Roque.
62. Vilanova de Arousa: 15 de xaneiro, Santo Amaro; 16 de setembro, San Cibrán.