En cumprimento do disposto no artigo 37.2 do Real decreto lexislativo 1/1995, do 24 de marzo, polo que se aproba o texto refundido da Lei do Estatuto dos traballadores, e no artigo 46 do Real decreto 2001/1983, do 28 de xullo, así como no artigo 2 do Decreto 103/2015, do 15 de xullo, polo que se determina o calendario laboral para o ano 2017 na Comunidade Autónoma de Galicia (DOG núm. 128, do 7 de xullo de 2016), segundo o procedemento establecido e en virtude das resolucións ditadas para o efecto, as xefaturas territoriais da Consellería de Economía, Emprego e Industria, elaboraron o calendario laboral provincial en que se determinan as festas laborais de carácter local correspondentes aos concellos da respectiva provincia –A Coruña, Lugo, Ourense e Pontevedra–.
De conformidade co establecido no artigo 46 do Real decreto 2001/1983, do 28 de xullo, e no artigo 2 do Decreto 103/2015, do 15 de xullo, e ante a conveniencia de que se coñezan as festividades de ámbito local desta comunidade autónoma sen ter que consultar diferentes boletíns oficiais, é preciso que se lles dea publicidade nun único diario oficial.
En virtude do anterior, a Secretaría Xeral de Emprego acorda o seguinte:
Primeiro. Dar publicidade das festas de carácter local, inhábiles para os efectos laborais, retribuídas e non recuperables, para o ano 2017, que serán, para os concellos pertencentes ás provincias da Coruña, Lugo, Ourense e Pontevedra, as que figuran, respectivamente, nos anexos I, II, III e IV.
Segundo. Lembrar que, en virtude do establecido no artigo 34.6 do Estatuto dos traballadores, as empresas deberán ter exposto o calendario laboral nun lugar visible de cada centro de traballo, para coñecemento e consulta dos seus traballadores e traballadoras. O incumprimento do anterior constitúe infracción en materia laboral tipificada no artigo 6 do Real decreto lexislativo 5/2000, do 4 de agosto, polo que se aproba o texto refundido da Lei sobre infraccións e sancións na orde social.
Santiago de Compostela, 29 de novembro de 2016
Covadonga Toca Carús
Secretaria xeral de Emprego
ANEXO I
Calendario laboral 2017
Provincia: A Coruña.
1. Abegondo: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 25 de abril, festa de San Marcos.
2. Ames: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 25 de maio, festa da Ascensión.
3. Aranga: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 3 de maio, festa de Santa Cruz.
4. Ares: 1 de marzo, Mércores de Cinza; 6 de xuño, Voto de Chanteiro.
5. Arteixo: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 26 de xullo, festas do Apóstolo Santiago.
6. Arzúa: 27 de febreiro, Luns de Entroido; 17 de xullo, festa da Virxe do Carme.
7. A Baña: 17 de abril, Luns de Pascua; 8 de setembro, festa da Virxe do Bo Suceso.
8. Bergondo: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, festa de San Roque.
9. Betanzos: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, festa de San Roque.
10. Boimorto: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 4 de setembro, Luns do Rosario.
11. Boiro: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 31 de agosto, festa de San Ramón.
12. Boqueixón: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 25 de maio, festa da Ascensión.
13. Brión: 25 de maio, festa da Ascensión; 27 de setembro, festa de Santa Minia.
14. Cabana de Bergantiños: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 1 de agosto, festa de San Fins do Castro.
15. Cabanas: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 30 de novembro, festa de Santo André.
16. Camariñas: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 17 de xullo, festa da Virxe do Carme.
17. Cambre: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, festa local de Cambre.
18. A Capela: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, festa patronal da Capela.
19. Carballo: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 24 de xuño, festa de San Xoán.
20. Cariño: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 24 de agosto, festa de San Bartolomeu.
21. Carnota: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 7 de decembro, festa local de Carnota.
22. Carral: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro, festa da Virxe do Socorro.
23. Cedeira: 13 de xuño, festa de Santo Antonio; 26 de xullo, festa de Santa Ana.
24. Cee: 16 de xuño, festa de San Adrián; 16 de agosto, festa de San Roque.
25. Cerceda: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 23 de xuño, festa local de Cerceda.
26. Cerdido: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 10 de xullo, festa local de Cerdido.
27. Coirós: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 18 de agosto, festa dos Caneiros.
28. Corcubión: 25 de abril, festa de San Marcos; 29 de xuño, festa de San Pedro.
29. Coristanco: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 26 de maio, festa de Santa Ana da Rabadeira.
30. A Coruña: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de marzo, Día Internacional da Muller.
31. Culleredo: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 26 de decembro, festa de San Estevo.
32. Curtis: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro, festa da Nosa Sra. dos Remedios.
33. Dodro: 17 de abril, Luns de Pascua; 11 de setembro, luns das festas da Virxe do Leite.
34. Dumbría: 7 de agosto, festa de San Mamede; 8 de setembro, festa da Virxe das Neves.
35. Fene: 1 de marzo, Mércores de Cinza; 7 de agosto, festa de San Salvador.
36. Ferrol: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 17 de abril, Luns de Pascua.
37. Fisterra: 17 de abril, Luns de Pascua; 8 de setembro, festa local de Fisterra.
38. Frades: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 29 de setembro, festa de San Miguel.
39. Irixoa: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 10 de agosto, festa de San Lourenzo.
40. A Laracha: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro, festa da Virxe dos Milagres de Caión.
41. Laxe: 16 de agosto, festa de San Roque; 17 de agosto, festa da Virxe do Carme.
42. Lousame: 25 de abril, festa de San Marcos; 29 de setembro, festa de San Roquiño.
43. Malpica: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 25 de agosto, festas do Mar.
44. Mañón: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 7 de decembro, festa do Marisco.
45. Mazaricos: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 23 de xuño, festa local de Mazaricos.
46. Melide: 17 de abril, Luns de Pascua; 29 de xuño, festa de San Pedro.
47. Mesía: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 15 de maio, festa de San Cidre.
48. Miño: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 29 de xuño, festa de San Pedro.
49. Moeche: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 31 de agosto, festa de San Ramón.
50. Monfero: 27 de febreiro, Luns de Entroido; 28 de febreiro, Martes de Entroido.
51. Mugardos: 10 de marzo, festa local de Mugardos; 6 de xuño, Voto de Chanteiro.
52. Muros: 29 de xuño, festa de San Pedro; 16 de xullo, festa da Virxe do Carme.
53. Muxía: 17 de abril, Luns de Pascua; 11 de setembro, Luns da Barca.
54. Narón: 1 de marzo, Mércores de Cinza; 23 de novembro, día de Narón.
55. Neda: 1 de marzo, Mércores de Cinza; 8 de setembro, festa de Santa María de Neda.
56. Negreira: 7 de xullo, festa de San Cristovo; 18 de setembro, festa de Santa Margarita.
57. Noia: 24 de abril, véspera de San Marcos; 24 de agosto, día de San Bartolomeu.
58. Oleiros: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 17 de abril, Luns de Pascua.
59. Ordes: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, festa local de Ordes.
60. Oroso: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, festa de San Roque.
61. Ortigueira: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 13 de xuño, festa de San Antón.
62. Outes: 1 de marzo, Mércores de Cinza; 29 de setembro, festa de San Miguel.
63. Oza-Cesuras: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 15 de maio, festa de San Isidro.
64. Paderne: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 14 de agosto, festa local de Paderne.
65. Padrón: 17 de abril, Luns de Pascua; 6 de maio, San Xoán de Raio.
66. O Pino: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 29 de xuño, festa de San Pedro.
67. A Pobra do Caramiñal: 21 de agosto, luns do Carme dos Pincheiros; 18 de setembro, luns do Nazareno.
68. Ponteceso: 11 de setembro, festa da Barquiña; 12 de setembro, festa da Barquiña.
69. Pontedeume: 8 de setembro, festas das Peras; 29 de setembro, romaría de San Miguel de Breamo.
70. As Pontes de García Rodríguez: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 17 de xullo, festa da Virxe do Carme.
71. Porto do Son: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro, festa da Nosa Sra. do Carme.
72. Rianxo: 17 de xullo, festas do Carme; 15 de setembro Venres de Guadalupe.
73. Ribeira: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 24 de xullo, día da festa da Dorna.
74. Rois: 17 de abril, Luns de Pascua; 15 de maio, festa de San Isidro Labrador.
75. Sada: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, festa de San Roque.
76. San Sadurniño: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 3 de xullo, festa de Santa Sabela.
77. Santa Comba: 29 de xuño, festa de San Pedro; 30 de xuño, festa de Santo Antonio.
78. Santiago de Compostela: 25 de maio, día da Ascensión; 16 de agosto, festa de San Roque.
79. Santiso: 13 de xuño, festa de Santo Antonio; 14 de setembro, festa de Santa Cruz.
80. Sobrado: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 29 de xuño, festa de San Pedro.
81. As Somozas: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 24 de xullo, festa local das Somozas.
82. Teo: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 25 de maio, festa da Ascensión.
83. Toques: 27 de febreiro, luns de Entroido; 15 de maio, festa de San Cidre.
84. Tordoia: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 15 de maio, festa de San Isidro.
85. Touro: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 17 de abril, Luns de Pascua.
86. Trazo: 25 de maio, festa da Ascensión do Señor; 21 de setembro, festa de San Mateo.
87. Val do Dubra: 25 de maio, festa local de Val do Dubra; 4 de agosto, festa local de Val do Dubra.
88. Valdoviño: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 17 de agosto, día de San Mamede.
89. Vedra: 25 de maio, día da Ascensión; 18 de setembro, día do Patio.
90. Vilarmaior: 27 de febreiro, Luns de Entroido; 28 de febreiro, Martes de Entroido.
91. Vilasantar: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 29 de xuño, festa de San Pedro.
92. Vimianzo: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 14 de agosto, festas de Verán.
93. Zas: 10 de xullo, festa de San Cristovo de Baio; 26 de xullo, festa de Santa Margarida de Muíño.
ANEXO II
Calendario laboral 2017
Provincia: Lugo.
1. Abadín: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de setembro, luns das festas de Santa María.
2. Alfoz: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 7 de agosto, despois da festa de San Cristovo.
3. Antas de Ulla: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro,Virxe dos Remedios.
4. Baleira: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de agosto, San Cristovo.
5. Baralla: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 28 de agosto, festa de San Vitorio.
6. Barreiros: 24 de agosto, San Bartolo; 27 de setembro, San Cosme.
7. Becerreá: 2 de febreiro, festividade das Candelas; 14 de setembro, Santo Ecce Homo.
8. Begonte: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 29 de xuño, San Pedro.
9. Bóveda: 1 de setembro, festividade de San Xil; 15 de setembro, Divino Ecce-Homo.
10. Burela: 27 de febreiro, luns de Entroido; 5 de xuño, luns das festas patronais.
11. Carballedo: 24 de xullo, festivo local; 14 de agosto, festivo local.
12. Castro de Rei: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 7 de agosto, festa en honor a San Roque e Doce Nome de María, en Castro de Ribeiras de Lea.
13. Castroverde: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 26 de xullo, Santiago Apóstolo.
14. Cervantes: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 13 de xuño, festividade de Santo Antonio.
15. Cervo: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, San Roque.
16. Chantada: 29 de agosto, festa da empanada; 18 de outubro, San Lucas.
17. O Corgo: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 5 de outubro, San Froilán.
18. Cospeito: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro, Nosa Señora Virxe do Monte.
19. Folgoso do Courel: 13 de outubro, día seguinte á Hispanidade; 7 de decembro, festa da Pisa.
20. A Fonsagrada: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de setembro, festas patronais.
21. Foz: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 10 de agosto, San Lourenzo.
22. Friol: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 10 de xullo, luns de Santa Isabel.
23. Guitiriz: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 24 de xuño, San Xoán.
24. Guntín de Pallares: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 3 de xullo, luns das festas de Guntín.
25. O Incio: 8 de maio, Santa Cruz; 15 de maio, Santo Eufrasio.
26. Láncara: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 21 de agosto, luns de San Roque.
27. Lourenzá: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 28 de agosto luns do Conde Santo.
28. Lugo: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 5 de outubro, San Froilán.
29. Meira: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, San Roque.
30. Mondoñedo: 11 de setembro, Os Remedios; 18 de outubro, As San Lucas.
31. Monforte de Lemos: 18 de abril, Martes de Pascua; 13 de xuño, San Antón.
32. Monterroso: 10 de xullo, San Cristovo; 29 de setembro, San Miguel.
33. Muras: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 3 de xullo, festivo local.
34. Navia de Suarna: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 18 de setembro, festividade da Virxe das Dores.
35. Negueira de Muñiz: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, festas patronais.
36. As Nogais: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 4 de agosto, festa do emigrante.
37. Ourol: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 14 de agosto, véspera da Asunción da Virxe María.
38. Outeiro de Rei: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 3 de xullo, luns de Santa Isabel.
39. Palas de Rei: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 14 de setembro, Ecce Homo.
40. Pantón: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 21 de agosto, festivo local.
41. Paradela: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 29 de setembro, San Miguel.
42. O Páramo: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 9 de xuño, Feira da Primavera.
43. A Pastoriza: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 18 de outubro, San Lucas.
44. Pedrafita do Cebreiro: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro, Santa María a Real do Cebreiro.
45. A Pobra de Brollón: 1 de marzo, Mércores de Cinsa; 19 de xuño, luns seguinte ao Corpus.
46. Pol: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 24 de agosto, festa do Emigrante.
47. A Pontenova: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 1 de outubro, Luns das Feiras.
48. Portomarín: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 4 de setembro, Santo Cristo das Vitorias.
49. Quiroga: 27 de febreiro, luns de Entroido; 17 de abril, luns de Pascua.
50. Rábade: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 14 de agosto, Nosa Señora da Asunción.
51. Ribadeo: 16 de agosto, San Roque, co-patrón de Ribadeo; 8 de setembro, Santa María do Campo, patroa de Ribadeo.
52. Ribas de Sil: 14 de agosto, festas patronais; 30 de outubro, San Clodio.
53. Ribeira de Piquín: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 24 de abril, traslado festa de San Xurxo.
54. Riotorto: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 10 de xullo, San Cristovo.
55. Samos: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 10 de xullo, Luns de San Bieito.
56. Sarria: 24 de xuño, festas patronais de San Xoán; 8 de setembro, Virxe dos Remedios.
57. O Saviñao: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de agosto, festas locais de Escairón.
58. Sober: 8 de setembro, romaría da Virxe de Cadeiras; 19 de setembro, festa da Virxe do Carme de Sober.
59. Taboada: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 14 de agosto, festas da vila.
60. Trabada: 25 de abril, San Marcos; 16 de agosto, San Roque.
61. Triacastela: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 17 de agosto, San Mamede.
62. O Valadouro: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro, Santa María.
63. O Vicedo: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 7 de agosto, Santo Estevo.
64. Vilalba: 31 de agosto, San Ramón, día do patrón de Vilalba; 1 de setembro, Santa María, día da patroa de Vilalba.
65. Viveiro: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, San Roque.
66. Xermade: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 7 de agosto, luns de Santa María.
67. Xove: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 21 de agosto, festa patronal de Xove.
ANEXO III
Calendario laboral 2017
Provincia: Ourense.
1. Allariz: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de xuño, venres do Boi.
2. Amoeiro: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 13 de novembro, festividade de San Martiño.
3. A Arnoia: 4 de agosto, festa do Pemento; 16 de agosto, San Roque.
4. Avión: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 7 de agosto, luns de San Roque.
5. Baltar: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 25 de maio.
6. Bande: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 21 de agosto, festas de San Roque.
7. Baños de Molgas: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro.
8. Barbadás: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 13 de novembro, San Martiño.
9. O Barco de Valdeorras: 22 de maio, día de Santa Rita; 14 de setembro, festas do Cristo.
10. Beade: 3 de febreiro, San Blas; 16 de agosto, San Roque.
11. Beariz: 13 de xuño; 16 de agosto.
12. Os Blancos: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 15 de setembro, Virxe das Dores, patroa do concello.
13. Boborás: 13 de xuño, Santo Antonio; 19 de setembro, A Saleta.
14. A Bola: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 2 de maio, Santa Cruz en Veiga.
15. O Bolo: 16 de agosto; 13 de decembro.
16. Calvos de Randín: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 7 de agosto.
17. Carballeda de Avia: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 5 de xuño, Luns de Lodairo.
18. Carballeda de Valdeorras: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 24 de abril, Nosa Señora da Encarnación.
19. O Carballiño: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 18 de setembro, festas patronais San Cibrao.
20. Cartelle: 21 de marzo, San Benito; 22 de agosto, Virxe do Mundil.
21. Castrelo de Miño: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto.
22. Castrelo do Val: 17 de xaneiro, San Antón; 1 de marzo, Mércores de Cinza.
23. Castro Caldelas: 20 de xaneiro, San Sebastián; 8 de setembro, Nosa Señora dos Remedios.
24. Celanova: 1 de marzo, San Rosendo; 16 de agosto, San Roque.
25. Cenlle: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 13 de xuño, San Antón.
26. Chandrexa de Queixa: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 3 de xullo, romaría de Chandrexa de Queixa.
27. Coles: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 13 de novembro, luns seguinte ao San Martiño.
28. Cortegada: 11 de xullo, San Bieito; 26 de xullo, Santa Ana.
29. Cualedro: 1 de marzo, Mércores de Cinza; 13 de xuño, Santo Antonio.
30. Entrimo: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 2 de agosto.
31. Esgos: 2 de febreiro, As Candelas; 28 de febreiro, Martes de Entroido.
32. Gomesende: 24 de xullo; 7 de decembro.
33. A Gudiña: 25 de febreiro, Beato Sebastián de Aparicio; 24 de agosto, San Bartolomeu.
34. O Irixo: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto seguinte ao día da Virxe da Asunción.
35. Larouco: 8 de setembro, Santa María dos Remedios; 13 de decembro, Santa Lucía.
36. Laza: 1 de marzo, Mércores de Cinza; 3 de maio, Santa Cruz.
37. Leiro: 3 de maio, Santa Cruz; 29 de xuño, San Pedro.
38. Lobeira: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro, Viso Pequeno.
39. Lobios: 3 de febreiro, San Blas; 28 de febreiro, Martes de Entroido.
40. Maceda: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de agosto, festas patronais de Maceda.
41. Manzaneda: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 7 de agosto, Virxe das Neves.
42. Maside: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 28 de agosto, San Vitorio en Maside.
43. Melón: 3 de maio, Santa Cruz; 13 de xuño, Santo Antonio.
44. A Merca: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 12 de xuño, Espírito Santo.
45. A Mezquita: 7 de agosto, Virxe das Neves; 13 de novembro, San Martiño.
46. Montederramo: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, San Roque.
47. Monterrei: 26 de xullo; 16 de agosto.
48. Muíños: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 29 de xuño, San Pedro.
49. Nogueira de Ramuín: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 16 de agosto, San Roque.
50. Oímbra: 1 de marzo, Mércores de Cinza; 26 de xullo, Santa Ana.
51. Ourense: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 13 de novembro.
52. Paderne de Allariz: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 13 de novembro, luns seguinte ao San Martiño.
53. Padrenda: 23 de xuño, San Xoán; 29 de setembro, San Miguel.
54. Parada de Sil: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 31 de agosto, San Ramón Nonato.
55. O Pereiro de Aguiar: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 25 de setembro, festas patronais do Pereiro.
56. A Peroxa: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 13 de novembro, San Martiño.
57. Petín: 17 de xaneiro, Santo Antonio; 26 de xullo, Santa Ana.
58. Piñor: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 24 de xullo.
59. A Pobra de Trives: 24 de agosto, San Bartolomeu; 14 de setembro, O Cristo.
60. Pontedeva: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 26 de xuño, San Pelaio.
61. Porqueira: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 17 de abril, Luns de Pascua.
62. Punxín: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 24 de abril, luns, San Wintila.
63. Quintela de Leirado: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro, Virxe dos Remedios.
64. Rairiz de Veiga: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 25 de setembro (luns posterior á festa da Saínza).
65. Ramirás: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 13 de outubro.
66. Ribadavia: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro.
67. Riós: 16 de agosto; 15 de setembro.
68. A Rúa: 13 de xuño, Santo Antonio; 4 de agosto, festas de verán.
69. Rubiá: 25 de maio, A Ascensión; 24 de agosto, San Bartolomeu.
70. San Amaro: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 15 de xullo.
71.San Cibrao das Viñas: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 13 de novembro.
72. San Cristovo de Cea: 10 de xullo, San Cristovo; 25 de setembro, festas da Saleta.
73. San Xoán de Río: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de agosto, festa de verán.
74. Sandiás: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 17 de abril, Luns de Pascua.
75. Sarreaus: 27 de febreiro, Luns de Entroido; 11 de setembro, festas patronais.
76. Taboadela: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 13 de novembro, San Martiño.
77. A Teixeira: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 14 de agosto.
78. Toén: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 10 de novembro, San Martiño.
79. Trasmiras: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 17 de abril, Luns de Pascua.
80. A Veiga: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro.
81. Verea: 17 de xaneiro, Santo Antonio Abade; 28 de febreiro, Martes de Entroido.
82. Verín: 17 de xaneiro, San Antón; 1 de marzo, Mércores de Cinza.
83. Viana do Bolo: 1 de marzo; 16 de agosto.
84. Vilamarín: 28 de febreiro Martes de Entroido; 13 de novembro, luns seguinte ao San Martiño.
85. Vilamartín de Valdeorras: 24 de abril, San Xurxo; 21 de xullo, Santa María Magdalena.
86. Vilar de Barrio: 13 de xuño; 1 de agosto.
87. Vilar de Santos: 17 de abril, Luns de Pascua; 4 de agosto, Virxe das Neves.
88. Vilardevós: 1 de marzo, Mércores de Cinza; 16 de agosto.
89. Vilariño de Conso: 27 de febreiro, luns de Entroido; 13 de novembro, San Martiño.
90. Xinzo de Limia: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 18 de xullo, Santa Mariña.
91. Xunqueira de Ambía: 3 de febreiro, San Blas; 16 de agosto, San Roque.
92. Xunqueira de Espadanedo: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 10 de xullo, luns das festas patronais.
ANEXO IV
Calendario laboral 2017
Provincia: Pontevedra.
1. Agolada: 29 de xuño; 30 de xuño.
2. Arbo: 11 de xullo, San Bieito; 16 de agosto, San Roque.
3. Baiona: 18 de xullo, Santa Mariña; 26 de setembro, San Cosme e San Damián.
4. Barro: 16 de xuño, festa do Viño; 29 de setembro, romaría de San Breixo.
5. Bueu: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de novembro, San Martiño.
6. Caldas de Reis: 24 de xuño, San Xoán; 16 de agosto, San Roque.
7. Cambados: 11 de xullo; 18 de xullo.
8. Campo Lameiro: 13 de xuño, Santo Antón; 29 de setembro, San Miguel.
9. Cangas: 7 de abril, Venres das Dores; 28 de agosto, luns do Cristo.
10. A Cañiza: 5 de xuño, romaría das Pascuillas; 21 de setembro, Virxe da Peña de Francia.
11. Catoira: 10 de xullo, Santo Antón de Padua e Neno Xesús; 14 de agosto, Santo Antón.
12. Cerdedo-Cotobade: 31 de xullo, festividade do Ecce-Homo; 21 de agosto, San Roque.
13. Covelo: 5 de xuño, festa das Pascuillas; 8 de setembro, romaría da Franqueira.
14. Crecente: 26 de xuño, San Paio; 29 de xuño, San Pedro.
15. Cuntis: 11 de xullo, San Bieito; 18 de agosto, Santo Antón.
16. Dozón: 17 de xullo, festividade do Carme; 4 de setembro, festividade da Pena de Francia.
17. A Estrada: 26 de xuño, 27 de xuño.
18. Forcarei: 28 de agosto, Luns das Dores; 11 de novembro, San Martiño.
19. Fornelos de Montes: 17 de abril, Luns de Pascua; 10 de agosto, festas de San Lourenzo.
20. Gondomar: 11 de xullo, San Bieito; 16 de agosto, San Roque.
21. O Grove: 1 de marzo; 17 de xullo.
22. A Guarda: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 8 de setembro.
23. Illa de Arousa: 7 de xaneiro, San Xulián; 28 de febreiro, Martes de Entroido.
24. Lalín: 25 de setembro; 26 de setembro.
25. A Lama: 27 de xullo, San Xoaquín e Santa Ana; 4 de agosto, Nosa Señora das Ermidas.
26. Marín: 1 de marzo, Mércores de Cinza; 8 de setembro, festa da Virxe do Porto.
27. Meaño: 11 de xullo, San Bieito; 13 de decembro, Santa Lucía.
28. Meis: 17 de marzo, Luns de Pascua (Nosa Señora das Cabezas); 11 de xullo, San Bieito.
29. Moaña: 11 de xullo, San Bieito; 11 de novembro, San Martiño.
30. Mondariz: 5 de xuño, Virxe da Franqueira; 16 de agosto, San Roque.
31. Mondariz Balneario: 5 de xuño, Peregrinación ao Santuario da Franqueira; 17 de xullo, día posterior á Festividade da Virxe do Carme.
32. Moraña: 19 de xullo, Santa Xusta; 13 de decembro, Santa Lucía.
33. Mos: 13 de xuño, festa da Rosa; 7 de agosto, San Mamede.
34. As Neves: 28 de xullo, venres previo á festa de Santa Marta; 7 de agosto, romaría a San Nomedio.
35. Nigrán: 29 de xuño, San Pedro; 1 de agosto, San Fiz.
36. Oia: 5 de xuño, Virxe do Mar patroa de Oia; 7 de agosto, San Mamede.
37. Pazos de Borbén: 17 de abril, luns de Pascua; 7 de agosto, Virxe da Branca.
38. Poio: 24 de xuño, San Xoán; 17 de agosto, Día da Galicia Mártir.
39. Ponteareas: 19 de xuño, luns seguinte ao Corpus Cristi; 29 de setembro, San Miguel Arcanxo.
40. Ponte Caldelas: 1 de marzo, Mércores de Cinza; 30 de agosto, mércores da festa das Dores.
41. Pontecesures: 9 de xaneiro; 3 de xullo, festa do Carme.
42. Pontevedra: 1 de marzo, Mércores de Cinza; 11 de xullo, San Bieito.
43. O Porriño: 11 de xullo, San Bieito; 25 de setembro, Santísimo Cristo da Agonía.
44. Portas: 17 de abril, Luns de Pascua; 11 de xullo, San Bieito.
45. Redondela: 24 de abril, Luns do Cristo; 15 de xuño, Xoves da Coca.
46. Ribadumia: 17 de abril, Luns de Pascua; 2 de xuño, festa do Viño Tinto.
47. Rodeiro: 12 de xuño, luns seguinte ao Santo Antonio; 8 de setembro, Nosa Señora do Faro.
48. O Rosal: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 29 de setembro, San Miguel.
49. Salceda de Caselas: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 17 de xullo, luns do Cristo.
50. Salvaterra de Miño: 24 de maio; 10 de agosto.
51. Sanxenxo: 17 de abril, romaría do Con; 4 de setembro, Santa Rosalía.
52. Silleda: 21 de agosto, festa da Empanada; 19 de setembro, festa da Saleta.
53. Soutomaior: 17 de abril, Luns de Pascua; 7 de agosto, San Caetano.
54. Tomiño: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de setembro, Luns do Alivio.
55. Tui: 27 de febreiro, Luns de Entroido; 24 de abril, luns de San Telmo.
56. Valga: 3 de febreiro; 24 de xullo.
57. Vigo: 28 de marzo, Reconquista de Vigo; 16 de agosto, San Roque.
58. Vilaboa: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 11 de xullo, San Bieito.
59. Vila de Cruces: 28 de febreiro, Martes de Entroido; 7 de agosto, festas patronais da Nosa Sra. da Piedade.
60. Vilagarcía de Arousa: 22 de maio, Santa Rita; 16 de agosto, San Roque.
61. Vilanova de Arousa: 11 de marzo, Mércores de Cinza; 17 de abril, Luns de Pascua.