O artigo 27 do Estatuto de autonomía de Galicia recolle, no seu punto 22, a competencia exclusiva da Comunidade Autónoma galega na promoción do deporte e a axeitada utilización do lecer. Recollendo esta asunción de competencia exclusiva, procedeuse á aprobación da Lei 11/1997, do 22 de agosto, xeral do deporte de Galicia, pola que se pretende a plena efectividade do feito, e dereito, deportivo na nosa comunidade autónoma.
No concreto ámbito do deporte de alto nivel, o artigo 46.3º da lei establece que independentemente da clasificación xeral de deportistas de alto nivel e das medidas que se establecen na lexislación do Estado, a Comunidade Autónoma de Galicia poderá realizar unha clasificación propia de deportistas galegos de alto nivel, de acordo coas federacións deportivas galegas, para efectos do ámbito galego, e que será publicada no Diario Oficial de Galicia, aos que lles serán de aplicación os beneficios que se establecerán regulamentariamente.
En desenvolvemento da citada Lei do deporte, o Decreto 6/2004, do 8 de xaneiro, polo que se regula a cualificación dos deportistas galegos de alto nivel e os programas de beneficios dirixidos a estes, e a Orde do 30 de maio de 2005, que derroga a anterior Orde do 20 de xaneiro de 2004, pola que se desenvolve o citado decreto, establecen os criterios que serán tidos en conta para determinar qué deportistas deben posuír tal consideración; atribuíndolle, así mesmo, á Comisión de Avaliación e Seguimento dos Deportistas Galegos de Alto Nivel a función de propoñerlle á conselleira competente en materia de deporte a relación de deportistas galegos de alto nivel.
En consecuencia, atendendo á proposta enviada pola referida Comisión de Avaliación e Seguimento dos Deportistas Galegos de Alto Nivel, na súa reunión do 7 de setembro, esta consellería
RESOLVE:
Primeiro.-Aprobar a relación de deportistas que cumpren os criterios para ser recoñecidos como deportistas galegos de alto nivel, que se relacionan no anexo I desta resolución, e que en consecuencia gozan da consideración de alto nivel desfrutando dos beneficios que para tal consideración se atribúan.
Segundo.-Publicar a relación das solicitudes desestimadas e a causa, que se relacionan no anexo II desta resolución.
Terceiro.-Publicar a relación dos deportistas con beneficios vixentes (recoñecidos en anteriores convocatorias) así como a data de perda da condición de deportista galego de alto nivel, que se relacionan no anexo III desta resolución.
Cuarto.-Contra esta orde, que esgota a vía administrativa, os interesados poderán interpoñer recurso potestativo de reposición ante esta consellería, no prazo dun mes contado desde o día seguinte ao da súa publicación no DOG, de conformidade co establecido na Lei 30/1992, do 26 de novembro, na súa nova redacción dada pola Lei 4/1999, do 13 de xaneiro, ou poderán impugnala directamente perante o xulgado do contencioso-administrativo competente no prazo de dous meses contados a partir da mesma data, segundo o establecido na Lei 29/1998, do 13 de xullo, reguladora da xurisdición contencioso-administrativa.
Santiago de Compostela, 15 de setembro de 2006.
Ánxela Bugallo Rodríguez
Conselleira de Cultura e Deporte
ANEXO I
Deportistas recoñecidos
Nome DNI Deporte
1 Moro Moro, Luis Fernando 76731292-A Atletismo
2 Porto Pazos, Gonzalo 36177092-R Atletismo
3 Vila Cedrón, José Manuel 33548578-L Atletismo
4 Uria Montero, Juan 32802888-N Esgrima
5 Naranjo Vázquez, Ana Cristina 47375934-M Halterofilia
6 Álvarez López, Sergio 33549359-H Loita
7 Del Rosario Vázquez, Félix Manuel 77465432-Y Loita
8 Méndez Lois, Rubén 44841033-A Loita
9 Moral Soto, Carmen 36156946-A Loita
10 Pallares Santos, Diego 44841275-S Loita
11 Puentes Seoane, José Luis 46914130-H Loita
12 Rey Oliveira, Iago 44494449-Y Loita
13 Longa Taibo, Elvira 35469262-L Piragüismo
14 Pesado Isorna, Ismael 35483268-H Piragüismo
15 Riveiro Hermo, Gustavo 35474302-E Piragüismo
16 Estefanell Ucha, Juan 35571048-F Remo
17 Lago Figueroa, Santiago 78804707-Z Remo
18 Barros Couso, Manuel 76928064-X Taekwondo
19 Rica Taboada, Andrea 39454034-H Taekwondo
20 Campos Méndez, María 53174863-J Vela
21 Campos Méndez, Ignacio 36158265-B Vela
22 Jiménez Fernández, Andrés 53118593-R Vela
23 Jiménez Fernández, Rafael 53118594-W Vela
24 Leirós Alonso de Velasco, Alfonso 45849340-J Vela
25 Leirós Alonso de Velasco, Jaime 35473745-V Vela
ANEXO II
Deportistas non recoñecidos
A. Por non cumprir o punto c) do artigo 3 do Decreto 6/2004: acreditar o nivel deportivo exixido na modalidade practicada.
Nome DNI Deporte
1 Arosa Rivas, Sara 53113698-M Atletismo
2 Busto Bandín, Fernando 35479380-V Piragüismo
Nome DNI Deporte
3 Carballo Rey, Sandra 53611986-K Atletismo
4 Carou Varela, Pablo 78799627-V Taekwondo
5 Carro Avendaño, Paula 77010257-R Taekwondo
6 Fernández Fernández, Hugo 35480866-P Vela
7 Fernández Rey, Jose 79341177-D Taekwondo
8 Ferrer Alonso, Santiago 44085418-F Atletismo
9 Guisasola Álvarez, Gonzalo Ramón 45861080-T Golf
10 Lago Sanmartín, Carlota 36153072-Q Vela
11 Lorenzo Rodríguez, Cristina 44466566-E Taekwondo
12 Mallo Fernández, Daniel 53112075-S Taekwondo
13 Moral Soto, Marta 36103044-J Loita
14 Muñiz Mora, Álvaro 46912061-L Automobilismo
15 Prego Varela, Tania 53161379-F Taekwondo
16 Rascado Ríos, Fernando 36154362-H Taekwondo
17 Rego Pernas, Marta 36152770-J Vela
18 Riobó Villanueva, Víctor 53115523-J Atletismo
19 Ríos Cortegoso, Borja 44086735-J Taekwondo
20 Rodríguez Gago, Carlos 36168128-F Vela
21 Sampedro Pérez, Natalia 53192001-Q Taekwondo
22 Silva Reiriz, Martín 53484326-B Loita
23 Tilve Costas, Nazareth 36123907-S Taekwondo
24 Vázquez Salgado, Hugo 34272217-D Loita
25 Vidal Benítez, David 53192519-M Taekwondo
26 Viteri Bouso, Beatriz 44483359-W Atletismo
B. Por presentar a solicitude fóra de prazo:
Nome DNI Deporte
1 Álvarez Castro, Andrea 76725959-Y Hóckey
2 Castro Nogueira, Saleta 77417862-T P.M. e tríatlon
3 Iglesias Álvarez, Gustavo 44492576-L Taekwondo
4 Okutu, Jean Marie X2127781-M Atletismo
C. Por estar xa recoñecido coma deportista galego de alto nivel e non presentar solicitude no prazo que se establece no artigo 5 do Decreto 6/2004:
Nome DNI Deporte
1 García Fernández, Bruno 79337546-N Taekwondo
ANEXO III
Deportistas con beneficios vixentes
condición
DGAN
Nome DNI Deporte Data perda
socorrismo
1 Abel Diéguez, María 33327926-Y Atletismo 11-3-2007
2 Abruñedo Salaberri, Lara 39453691-C Remo 11-3-2007
3 Acuña Iglesias, Jaime 53111493-P Piragüismo 11-3-2007
4 Adán Arias, José Carlos 36070468-M Atletismo 29-5-2007
5 Adarraga Gómez, José Luis 47370695-X Golf 7-4-2009
6 Agra Carrera, Xacob 35572121-E Motociclismo 11-3-2007
7 Aguilar Morán, Alesandra 33304126-B Atletismo 11-3-2007
8 Aguín Losada, Damián 76820068-E Salvamento e
7-4-2009
9 Alen Ponte, José Amador 46899638-Q Patinaxe 11-3-2007
10 Alonso Alonso, Damián 76901443-T Remo 11-3-2007
11 Alonso Alonso, Patricia 36159602-Z Taekwondo 7-4-2009
12 Alonso Lage, Iván 35573981-L Piragüismo 11-3-2007
13 Álvarez Fariñas, Carlos 44445742-J Judo 7-4-2009
condición
DGAN
Nome DNI Deporte Data perda
socorrismo
socorrismo
14 Álvarez Hoyos, Rubén 11443227-Z Remo 7-4-2009
15 Antelo Noya, Diego 44830055-L Caza 3-3-2008
16 Araújo Lazare, Gonzalo 36086203-P Vela 11-3-2007
17 Arias Aira, Eva 76724223-H Atletismo 11-3-2007
18 Barros Diz, Natalia 34898902-J Salvamento e
11-3-2007
19 Bea García, José Alfredo 35456180-R Piragüismo 11-3-2007
20 Benito Martínez, Eric 73208399-C Taekwondo 11-3-2007
21 Bermúdez de Castro, Roberto 32801920-X Vela 11-3-2007
22 Bernárdez Carro, Aarón 78734054-V Motociclismo 11-3-2007
23 Blanco Miragaya, Pablo 71524279-Y Piragüismo 11-3-2007
24 Boquete Giadans, Verónica 44835321-H Fútbol 3-3-2008
25 Bouza Pregal, José Luis 35575189-P Piragüismo 11-3-2007
26 Bouzas Castaño, Diego 35475415-P Piragüismo 11-3-2007
27 Bouzas Somoza, Raúl 35467708-Y Taekwondo 7-4-2009
28 Buitrón Cortiñas, Gema 32713722-V Tiro con arco 7-4-2009
29 Burgo Vilanova, Pedro 33322683-F Automobilismo 3-3-2008
30 Burgos Delgado, Hugo 71891288-G Judo 11-3-2007
31 Busto Constantino, Natividad 35480983-X Piragüismo 7-4-2009
32 Cabello Vieitez, Pablo 36150890-L Vela 11-3-2007
33 Cal Figueroa, David 53116707-R Piragüismo 11-3-2007
34 Campanero Gutiérrez, Paula 44827849-K Atletismo 7-4-2009
35 Carballeira Fernández, Eduardo 32821601-A Judo 3-3-2008
36 Carballido Eiras, Luis Manuel 78797367-B Automobilismo 3-3-2008
37 Carballido Romero, Ana 44079192-Z Natación 11-3-2007
38 Carballido Romero, Paula 44078215-A Natación 11-3-2007
39 Carregal Lamoso, José Antonio 53118854-D Taekwondo 11-3-2007
40 Carreira Corredoira, Marco A. 34894118-J Taekwondo 11-3-2007
41 Castelo Míguez, Roberto Emilio 44087799-L Surf 3-3-2008
42 Castro Fernández, Eva 46897-609-B Ciclismo 11-3-2007
43 Castro Pena, Susana 79333448-P Atletismo 3-3-2008
44 Castro Seoane, Iván 33339528-Q Loita 11-3-2007
45 Castro Seoane, Nicolás 76577823-J Loita 11-3-2007
46 Cid Cortés, Antonio 34956035-Z Paralíticos Cerebrais 3-3-2008
47 Cimadevila Álvarez, Pablo 44080699-A Minusválidos físicos 3-3-2008
48 Cortegoso Estonllo, Miguel Ángel 35315561-G Taekwondo 7-4-2009
49 Costa Bouzada, Daniel 35577624-M Piragüismo 3-3-2008
50 Costa Bouzada, David 35577625-Y Piragüismo 3-3-2008
51 Cuba Vázquez, José 33346861-N Loita 11-3-2007
52 Dacal Martínez, Gustavo 76817712-N Atletismo 11-3-2007
53 De la Osa Castro, Almudena 0836450-D Minusválidos físicos 3-3-2008
54 De Santoló Ossorio y Sáez-Díez, Mercedes 33538515-F Atletismo 11-3-2007
55 Delgado González, Sabela 32704318-C Judo 11-3-2007
56 Dequidt Martínez, Diego 46916868-L Esgrima 7-4-2009
57 Domínguez Aristegui, Diego 36174652-E Piragüismo 11-3-2007
58 Echavarri Erasun, Fernando 44078545-B Vela 11-3-2007
59 Echegoyen Domínguez, Tamara 44083644-G Vela 11-3-2007
60 Estévez Cabral, Elena 53188658-P Atletismo 3-3-2008
61 Fernández Barbosa, Marcos 35578700-T Atletismo 7-4-2009
62 Fernández Corzón, Rocío 46905259-W Judo 7-4-2009
63 Fernández Fernández, Raimundo 32807189-N Atletismo 7-4-2009
64 Fernández Iglesias, Benigno 35486678-R Taekwondo 7-4-2009
65 Fernández Lemos, Tania 36121620-M Atletismo 7-4-2009
66 Fernández Otero, Marta 77004361-Q Atletismo 11-3-2007
67 Fernández Rivera, Alejandro 44483594-F Atletismo 11-3-2007
68 Fernández Varela, Óscar 44472220-H Loita 11-3-2007
69 Floriano Doval, Noa 77413998-T Salvamento e
7-4-2009
70 Gallego Bernárdez, Víctor 76926516-A Atletismo 7-4-2009
71 Gandoy López, Mª Eugenia 33545357-H Atletismo 7-4-2009
72 García Eiras, Rocío 76819456-P Rugby 11-3-2007
73 García Fernández, Bruno 79337546-N Taekwondo 11-3-2007
74 García Fernández, Iria 33540837-Y Judo 11-3-2007
75 García Sueiro, Ramón 76826690-C Loita 11-3-2007
76 García Treus, Marcos 76968703-P Remo 11-3-2007
77 Garrido Barro, Begoña 32691492-M Atletismo 7-4-2009
condición
DGAN
Nome DNI Deporte Data perda
socorrismo
78 Gende Paris, Jesús 79318834-E Patinaxe 11-3-2007
79 Golán Santin, Borja 44829232-R Squash 11-3-2007
80 Gomes Estévez, Cipriano 44486176-J Kick-boxing 11-3-2007
81 Gómez Cabral, Alejandro 36076993-R Atletismo 11-3-2007
82 Gómez Martínez, David 35573088-T Atletismo 11-3-2007
83 Gómez Noya, Francisco Javier 32701230-Z PM e tríatlon 11-3-2007
84 González Álvarez, Jesús 35567480-G Remo 11-3-2007
85 González Comesaña, Aike 36120638-N Piragüismo 11-3-2007
86 González Rodríguez, Elena 36175935-V Taekwondo 11-3-2007
87 González Rodríguez, Patricia 52932238-S Taekwondo 11-3-2007
88 González Tabarés, Iago 44460710-P Vela 11-3-2007
89 Hernández García, Estefanía 47373272-B Taekwondo 11-3-2007
90 Hidalgo Iglesias, Pilar 28620197-D PM e tríatlon 11-3-2007
91 Iglesias Comesaña, Mª Carmen 36083316-L Caza 3-3-2008
92 Iglesias González, Eva María 77410561-J Atletismo 3-3-2008
93 Iglesias Rodríguez, Pablo 36139653-Y Vela 3-3-2008
94 Iglesias Rodríguez, Unay 53190786-C Patinaxe 11-3-2007
95 Jiménez Fraga, Manuel J. 46906496-C Vela 11-3-2007
96 Lago Rey, María Jesús 36084020-X Montañismo 11-3-2007
97 Lamas Alsina, Josep 47353895-T Patinaxe 11-3-2007
98 López Conde, Manuel 34943204-V Automobilismo 7-4-2009
99 Loriente Pérez, Carlos 53516017-P Remo 11-3-2007
100 Luaces Barril, Lorena 44484995-M Atletismo 3-3-2008
101 Maquieira Carrasco, Jesús 35484002-Q Judo 7-4-2009
102 Mariño Torrado, Mª Rebeca 52939273-N Taekwondo 3-3-2008
103 Martín Sánchez, Jorge 76353934-Y Caza 3-3-2008
104 Martín Varela, Alberto 53172038-V Vela 11-3-2007
105 Martínez Simón, Laureano 53113133-S Salvamento e
11-3-2007
106 Martínez Varela, Manuel 34625865-D Tiro olímpico 11-3-2007
107 Mascato García, David 76868519-N Piragüismo 11-3-2007
108 Meilán Fernández, David 53181047-X Taekwondo 11-3-2007
109 Míguez Pereira, Celso A. 77402187-B Automobilismo 11-3-2007
110 Míguez Telle, Marta 76747473-S Atletismo 11-3-2007
111 Miragaya Lama, Marcos 33540876-E Loita 3-3-2008
112 Mosquera Jove, Carla 53303315-X Judo 7-4-2009
113 Paz Blanco, Antón 35462430-H Vela 11-3-2007
114 Pedrares Alonso, María Dolores 35566337-B Atletismo 11-3-2007
115 Penas Blanco, Manuel 44816608-G Atletismo 7-4-2009
116 Peñas Pedrosa, Beatriz 36173331-N Vela 11-3-2007
117 Pereiro Sio, Óscar 77004251-K Ciclismo 11-3-2007
118 Pérez Alonso, Santiago 36112997-F Atletismo 11-3-2007
119 Pérez Fernández, Cristian 34875660-R Surf 11-3-2007
120 Pérez García, Cristina 32693965-V Atletismo 7-4-2009
121 Pérez Piñeiro, María 35480184-Q Piragüismo 11-3-2007
122 Pérez Rial, Carlos 78737262-M Piragüismo 11-3-2007
123 Piñeiro Devesa, Lúa María 35485636-V Taekwondo 3-3-2008
124 Piñeiro López, Manuel 34265100-E PM e tríatlon 7-4-2009
125 Piñeiro Mosquera, Olalla 34992088-A Hóckey 11-3-2007
126 Pintos Figueroa, Pablo Rubén 36120689-V Loita 11-3-2007
127 Portela Rivas, Teresa 53116704-K Piragüismo 11-3-2007
128 Porto de la Calle, Enrique 36152573-T Vela 11-3-2007
129 Porto de la Calle, Javier 53179740-Z Vela 11-3-2007
130 Prieto Varela, Borja 32688579-J Piragüismo 3-3-2008
131 Raña Fuentes, Iván 79311087-A PM e tríatlon 11-3-2007
132 Rilo González-Vallés, Emilio 32679152-Q Esgrima 7-4-2009
133 Rios Rey, Juan Carlos 77401090-H Atletismo 7-4-2009
134 Rivas Iglesias, Julio 33851173-A Tiro olímpico 7-4-2009
135 Roca Moro, Elena 53160288-C Rugby 11-3-2007
136 Rodríguez Bascuas, Patricia 76929714-G Taekwondo 11-3-2007
137 Rodríguez Catoira, Ignacio 46896134-P Esgrima 7-4-2009
138 Rodríguez Fernández, José Luis 32695192-W Surf 3-3-2008
139 Rodríguez García, Olaya 53173325-Q Taekwondo 7-4-2009
140 Rodríguez Veloso, Sebastián 31208810-H Minusválidos físicos 11-3-2007
141 Romero Azpitarte, Miguel 36150284-B Judo 3-3-2008
142 Ron Mirás, José Iván 44818424-A Taekwondo 11-3-2007
143 Rouco Carballo, Iván 32701019-X Halterofilia 11-3-2007
condición
DGAN
Nome DNI Deporte Data perda
socorrismo
144 Saavedra Reinaldo, Juan Antonio 44081524-T Minusválidos Físicos 11-3-2007
145 Sánchez Novelle, Brais 44078489-R Piragüismo 3-3-2008
146 Santos Maceiras, Esmeralda 76968635-D Remo 7-4-2009
147 Serrano Rodríguez, Marcos A. 36116528-L Ciclismo 11-3-2007
148 Silva Crespo, Jorge Ignacio 34969911-K Atletismo 11-3-2007
149 Somoza Cabrera, Goretti 52937105-Y Taekwondo 11-3-2007
150 Suárez Vilela, Luis Manuel 32712815-F Salvamento e
7-4-2009
151 Sueiro Fernández, Ángela 36173027-F Atletismo 7-4-2009
152 Val del Río, Eva 44825282-F Remo 11-3-2007
153 Valderrama Santomé, Tamara 36145039-X Patinaxe 11-3-2007
154 Vales Fernández, Xosé Francisco 47350330-T Piragüismo 7-4-2009
155 Valiño Gómez, Aida 33539921-X PM e tríatlon 7-4-2009
156 Vallejo Folgueira, Diego 76572021-F Automobilismo 11-3-2007
157 Vallejo Folgueira, Sergio 33306549-L Automobilismo 11-3-2007
158 Varela Iglesias, Ana 44822471-W Piragüismo 11-3-2007
159 Vázquez Escudero, Jorge 44464852-X Taekwondo 11-3-2007
160 Vicente Landín, Isaac 36132364-P Atletismo 11-3-2007
161 Vidal Cernadas, Amador 32811206-G Automobilismo 3-3-2008
162 Zubizarreta Moya, Gonzalo 36166056-M Surf 11-3-2007
163 Zunzunegui Guimeráns, Juan 36149806-Q Remo 11-3-2007